česky
english
po polski
русский

Sagena - lékařské, rehabilitační a diagnostické centrum
Kryoterapie - Sagena - lékařské, rehabilitační a diagnostické centrumKryoterapie

Kryoterapie

Lokální kryoterapie

Jde o místní „zmražení" - chlad (-165°C) se zacílí přímo na postižené místo – po rychlém ochlazení nastává fáze překrvení, která podporuje hojení tkání. Jako chladící médium se používá kapalný dusík. Zákrok trvá řádově jen minuty (například na malých kloubech 2-3 minuty, na velkých 4 minuty). Měl by se provádět opakovaně, aspoň jednou denně.

Mechanismus účinku

Chlad blokuje čidla bolesti, v první fázi působí tedy analgeticky. Rychlým zmražením dochází ke smrštění cév a jejich následnému roztažení. To má za následek zvýšené odvádění škodlivých látek lymfou, dále překrvení a potlačení zánětlivého procesu.

Indikace

V medicíně aplikujeme léčbu po úrazech, operacích, zánětech kloubů – je tedy užitečným pomocníkem pro ortopedy, revmatology i rehabilitační lékaře.
Neurolog může indikovat kryoterapii při migrénách, svalových kontrakturách, a degenerativních postiženích páteře.
V kožním lékařství zmírňuje projevy lupénky a atopického ekzému; účinně pomáhá po kosmetických a plastických operacích.
Pro sportovní lékaře je kryoterapie indikována po úrazech nebo namožení svalů.

Kryoterapie může zkrátit celkovou dobu léčby: Je například dokázáno, že léčba chladem umožňuje pacientům s poškozeným kloubním vazem návrat k plné fyzické aktivitě průměrně o 15 dní dříve než při využití pouze běžných léčebných metod.

Kontraindikace

Na rozdíl od tzv. kryokomory (polária) má lokální kryoterapie výrazně méně omezení. Neměli by ji absolvovat pouze pacienti s otevřenými ránami, s těžšími poruchami prokrvení nebo citlivosti a pacienti s alergií na chlad.

návrat zpět na úvodní stránku